You are currently viewing آقايان تاثير گذار در دنياى مد 

آقايان تاثير گذار در دنياى مد 

آقايان تاثير گذار در دنياى مد 

 

١Charles II

پادشاه چارلز دوم

آقايان تاثير گذار

 زمانى که پادشاه چارلز دوم در سال 1660 برای پس گرفتن تاج و تخت به انگلستان بازگشت، عشق و علاقه  خود را به مد فرانسه همراش به ارمغان آورد.

پادشاه چارلز تنها شش سال بعد از جنگ انگلیس با فرانسه تصمیم گرفت لباس مردانه انگلیسی را اصلاح کند تا به تاثيرات لباس فرانسه در لباس آن زمان مردان پايان دهد.

 • وی جلیقه ای را که با کت و پارچه پوشیده شده بود معرفی کرد
 • و باعث رواج يافتن پوشش کت و شلوار سه تکه شد
 • و همچنين باعث پایان دادن به پوشيدن لباس سنتى مردانه آن دوران كه ظاهر جالبى نداشت، شد.

 ٢Louis XIV

Louis XIV

در قرن هفدهم، دربارى که به اندازه سنت پادشاه خورشید در کاخ درخشان ورسای شیک باشد در اروپا وجود نداشت . هنگامی که Louis XIV بر تاج و تخت سلطنت در سال 1643 نشست، فرانسه در مقایسه با اسپانیا، مسلم ترین قدرت در این قاره، درحال زوال و از بین رفتن بود.

با حضور وزیر دارایی Jean-Baptiste Colbert، Louis صنعت پوشاک و نساجی را برای رقابت با رقیب اسپانیایی توسعه داد. برای اطمینان از این كه افراد وی پارچه فرانسوی خریداری کرده اند، Louis حتی واردات مواد از کشورهای دیگر را غیرقانونی اعلام کرد.

پادشاه همچنین یک قانون سخت براى لباس پوشيدن را اجرا کرد و به همين دليل بسیاری از اشراف به منظور دستیابی به آخرین مد ها برای حفظ جایگاه خود در دربار، تا مرز ورشکستگی رفتند.

 ٣prince

prince مد

اين هنرمند که با نام پرنس راجرز نلسون متولد شده است، مرزها و روش پوشش خود را و در واقع سبك پوشش خاص خودش را با ناديده گرفتن خطوط جنسيتى و جنسى ايجاد كرد.

درواقع يك سبك تركيبى را با ناديده گرفتن جداسازى هاى پوشش مرد و زن و از بين بردن مرزها ايجاد كرد. درست مانند همان كارى كه در زمينه هنر موسيقى خودش انجام داده بود و ژانرهای مختلف موسیقی را با هم تركيب كرده بود.

او ظاهر متمایز و منحصر به فرد خودش را داشت، که براى مثال  چند مورد از آيتم هاى متفاوتش  كه در استايل هاى مختلفش استفاده مى كرد از جمله

 • دستکش توری بدون انگشت،
 • كروات هاى خاص،
 • تاپ های بریده شده،
 • چکمه های پاشنه بلند
 • و موارد ديگرى بود،

كه آن ها را بين طرفدارانش گسترش داد و افراد بسيارى او را دنبال مى كردند.

در سال 1984 پس از موفقیت فیلم و آهنگش با نام باران بنفش، برای همیشه  سعى كرد كه سبك پوشش هميشه در ارتباط با رنگ بنفش باشد.

پرنس با سبک غير معمول خودش باعث تشويق بسيارى از طرفدارانش در سراسر جهان شد، كه پوشش او را دنبال كنند، همچنين او با اين روش ظاهر غير متعارفش سعى داشت به طرفدارانش بگويد

 • دقیقا همان کسی باشند که هستند
 • و خود را پنهان نكنند.

 ٤Steve McQueen

 استیو مک کوئین مد  استیو مک کوئین مد

 استیو مک کوئین يك بازیگر معروف بود،

 • او هميشه به عنوان یکی از شیک ترین مردانی که در آن زمان زندگى می کرد و شهرت داشت، شناخته مى شد.
 • وى نمادی بود بر روی صحنه نمایش كه افراد زيادى شيفته او بودند.

مک کوئین که به دلیل احساسات متفاوتش و مردانه بودنش شهرت داشت به عنوان يك ضدقهرمان آمریکایی بود. بدين معنى كه

 • همه چيز را مى پوشيد
 • و از هر لباسى استفاده مى كرد،
 • او هرچيزى را از جمله لباس هاى چرمى مخصوص موتور سوارى را مورداستفاده قرار مى داد،
 • يا استفاده همزمان از شلوار جين با بلوز جين يا كت جين را بين افراد رايج كرد.

استيو با لباس های متفاوت و سليقه بى پروا، مورد توجه بسيارى قرار گرفت و افراد بسيارى به  سبك و روش او لباس مى پوشيدند و او را دنبال كردند.

وى ترکیبی از یقه اسکی و یک جوراب کراواتی را محبوب کرد که به یکی از نمادین ترین نماهای دهه 1960 تبدیل شد و اين تركيب را افراد زيادى دنبال كردند. او هميشه باعث تحت تاثير قرار گرفتن همگان مى شد. خيلى از افراد از او به عنوان يك استعداد بالقوه ياد مى كنند.

 ٥Cristóbal Balenciaga

Cristóbal Balenciaga Cristóbal Balenciaga مد مد مد مد

Cristóbal Balenciaga طراح اسپانیایی بود که در سال 1937، خانه مد مشهور جهان را در پاریس تأسیس کرد.

وی مسئولیت لباس برخی از قدرتمند ترين زنان نسل خود  از جمله:

 • ملکه اسپانیا،
 • ملکه بلژیک،
 • دوشس ویندزور
 • و پرنسس گریس موناکو را بر عهده داشت.

همچنین توسط بسیاری از جمله Christian Dior و Coco Chanel به عنواناستاددر نظر گرفته می شد.

Balenciaga یک حرفه اى در طراحى و دوخت تک رنگ بود، Balenciaga همچنين با كت و شلوار هاى جذابش، شهرتش دو چندان شد.

 ٦Terence Stamp

Terence Stamp Terence Stamp مد مد

Terence Stamp يكى از خوش پوش ترين مردان لندن بود. او يكى از اولين مشتريان خياط مشهور Mayfair tailor Doug Hayward بود. او در فيلم هاى خوبى بازى كرد و با آن ها شهرت بيشترى پيدا كرد. Terence يك package كامل از لحاظ جذابيت و پوشش در دهه 1960 بود.

 • او هميشه به شكل بى نقصى لباس مى پوشد
 • و هميشه براى هر برنامه عكاسى به طور خاصى همه چيز را مديريت مى كرد تا فقط لباس هايى كه خودش ترجيح مى دهد، را بپوشد.

ظاهر بى نقص او باعث مى شد، دنبال كننده هاى فراوانى داشته باشد، هرگز فراموش نكنيد او در انتخاب لباس يك استعداد ذاتى داشت كه جذابيت او را دو چندان مى كرد.

 ٧Yves Saint-Laurent

Yves Saint-Laurent Yves Saint-Laurent مد مد مد

در سال۱۹۵۴، یک گروه تجاری پشمی، رقابت طراحی خود را در پاریس برگزار کرد و در واقع اين مسابقه صحنه اى شد براى پيدا شدن استعداد دهه پنجا.

برنده مسابقه یک پسر خجالتی و لاغر ۱۸ ساله از الجزایر بود. او بلند و  تقريبا لاغر بود و با کت و شلوارى  كاملا اندازه و عینکى خاص ظاهر شده بود. اعتبار این رقابت و معرفى از طرف مدير مجله Vogue به او کمک کرد تا شغلی در Christian Dior پیدا کند و اين تمام چيزى بود كه Yves Mathieu-Saint-Laurent به آن نیاز داشت.

بعد از سه سال، Dior در سن ۵۲ سالگی در گذشت و سپس  Yves Saint-Laurent در سن ۲۱ سالگی مسوليت همه كار هارا به عهده گرفت. او با عينك هاى مدل horn- rimed جذابش كه امضاى هنرى او شد و با رونمايى از اولين كالكشن طراحى اش توانست به يك موفقيت بزرگ دست پيدا كند و مورد تحسين همگان قرار بگيرد.

در نتيجه او به عنوان ناجى مد توسط مطبوعات فرانسوى مورد حمايت و توجه قرار گرفت، چون توانسته بود با اين كالكشن هيجان انگيزش برند Dior را از سقوط مالى نجات دهد.

يكى از نقاط قوت اين كاكشن وى طراحى پيراهن هاى معروف به پيراهن هاى كيسه اى بود، كه بر خلاف طرح هاى هميشگى Dior كمر نداشتند، كه در نتيجه مورد استقبال همه بانوان سراسر جهان قرار گرفت.

او پس از رفتن به سربازى از Dior اخراج شد، همچنين بعد از اعزام دچار مشكلات روحى شد كه براى مدتى در بيمارستان روانى بسترى بود. بعد از مدتى درمان و درواقع به معناى اتمام سربازى و مرخص شدن از بيمارستان به تلاش مجدد ادامه داد و با شكايتى كه از برند Dior انجام داد، پيروز دادگاه شد.

بعد ار آن تصميم گرفت با همراهى دوستش و سرمايه گذارى يك آمريكايى برند شخصى خود را ايجاد كند و در نتيجه   Yves Saint-Laurent با نام خودش برندش را افتتاح كرد. و اولين مشترى او Catherine Deneuve بود

پس از به شهرت رسيدن مجدد و  گسترده اش، تبديل به يك ستاره شد. براى مدتى در شهر مراكش به تفريحات مختلف مى پرداخت، او بى پروا شده بود و در سال ۱۹۷۱ در تبلیغات برای ادکلن خود، حتی با حالت برهنه ژست مى گرفت، با موهايى رها، اما درست و بدون هيچ عكس العملى به دوربین نگاه مى کرد و ديگر از آن پسر خجالتى خبرى نبود، عينكش مانند نماد و امضاى واقعى Yves Saint-Laurent  بود.

 • نماد مهم و جسورانه Yves Saint-Laurent، همان عينكش بود كه براى تمام دوران زندگى وى، مانند مهرى بر امضاى موفقيتش عمل مى كرد.
 • او باعث رايج شدن،  پوشيدن شلوار زنانه بين بانوان در مراسم هاى مختلف شد
 • و همچنين طراحى كت و شلوار smoking براى بانوان ( تاكسيدو مخصوص بانوان از جمله نوآورى هاى او بود) موجب شهرت دو چندان وى شد.

Yves Saint-Laurent شجاع و باهوش بود، همچنين از جمله پيشگامان شكستن مد مبتنى بر جنسيت بود و باعث شهرت بسيارش در سراسر جهان شد. Yves Saint-Laurent دوران كارى بسيار درخشانى داشته است و در سرتاسر جهان دنبال كننده هاى فراوانى را همراه خود كرد، كه شيفته او و كار هاى هنرى اش باشند.

همچنين عطر محبوب Opium را در سال 1977 به بازار عرضه كرد.

لازم به ذكر است او طراح لباس فرح ديبا، همسر سوم محمد رضا پهلوى، آخرين شاه ايران نيز بوده است. يكى از شاخصه هاى محبوب Yves Saint-Laurent اين بود كه او

 • با تغييرات اجتماعى و پيشرفت هاى بانوان و نقش پر رنگ بانوان در جامعه در هر زمان
 • و مطابق با آن موقع براى بانوان لباس طراحى مى كرد.

 و اما……

تا اين لحظه ما از ٧ مرد تاثير گذار و قابل احترام نام برديم ولى تعداد مردانى كه در صنعت مد به نوعى نماد بوده يا تاثير مثبتى داشته اند بسيارند، از جمله:

Elvis Presley

Marcelo Mastroianni،

George Best،

Bob Dylan،

George Clooney،

Bryan Ferry

Richard Avedon

Tom Brady

Paul Newman

Johnny Depp

Samuel Beckett

Gianni Agnelli،

Hubert de Givenchy

Arnold Palmer

Marlon Brando

Micheal Jordan

Robert Redford

Jean-Claude Killy

Alain Delon

و افراد بسيارى ديگرى كه شايد در اين متن بيشتر از اين نگنجد ولى همگى قابل احترام هستند، چون حركت و تلاشى را در جهانى مثبت برداشته اند.

گردآورنده: ليدا قربانى

 

دیدگاهتان را بنویسید