موجودیتى به نام استرس!

موجودیتى به نام استرس هستم، مانند هر موجودیتى دو وجه مثبت و منفى دارم، اگر از من به اندازه درون هر شخص وجود داشته باشد براى او مفید خواهم بود، اما اگر در مصرف من زیاده روى کند در این صورت باعث آزار شخص خواهم شد!

درون هر شخص متفاوت است براى این که تشخیص دهد آیا میزان استرس درون وجودش در حالت تعدیل قرار دارد یا بیش از حد مجاز است باید نشانه هاى آن و علائم کاهش و تشدید آن را بشناسد تا هر شخص بتواند به خود کمک کند. نکته مهم این جاست که اگر استرس را به عنوان عاملی تعریف کنیم که تعادل حیاتی انسان ها را برهم مى زند، چه در جهت مثبت و چه در جهت منفی، مى توان مدعی شد که اشکال مثبت آن ، برای بهرهمندى از یک زندگی سالم ضروری مى باشد.

 و اما استرس در حالت کلى چیست؟

زمانی که تحت تاثیر یک عامل خارجی (عامل جدید یا نا شناخته) قرار می گیرید، سیستم عصبی بدن با آزاد کردن هورمون های استرس نظیر آدرنالین و کورتیزول به این وضعیت پاسخ می دهد. این هورمون ها در واقع بدن فرد را برای پاسخ به شرایط حاد به صورت هوشیار نگه می دارد. در این لحظه قلب شما سریع تر می زند، ماهیچه ها سفت می شوند، فشار خون افزایش می یابد، تنفس سریع می شود و البته احساس شخص به محیط و درک شرایط بیشتر می شود. این تغییرات فیزیکی قدرت و استقامت را افزایش می دهد، قدرت پاسخ گویی به محیط و محرک ها را افزایش داده و قدرت تمرکز را بالا می برد. در نتیجه تمام این شرایط باعث آماده سازی فرد برای شرایط خطر می شود.

استرس

 اما باید به این نکته توجه داشت که:

تمام استرس ها هم مخرب نیستند، بلکه گاهی اوقات این حس عامل موفقیت در کارها خواهد بود اما با تمام مزایا و تاثیرات مثبت استرس و هورمون های مربوط به آن، کنترل و کاهش آن هدف اصلی درمان های روحی و روانی است، چرا که استرس بیش از حد باعث آسیب به: سلامت روحی، جسمی، روابط اجتماعی و در نتیجه کیفیت زندگی می شود. امروزه با توجه به مطالعات و تحقیقات انجام شده، این امر یک عامل قدرتمند تاثیرگذار بر یادگیری و حافظه در نظر گرفته می شود. این هورمون به طور مستقیم بر مناطقی از مغز که مربوط به یادگیری و احساسات هستند تاثیر می گذارند. این موضوع می تواند کمکی جهت یادگیری بهتر و تقویت حافظه باشد.

استرس

 اما اگر همین استرس در حالت مزمن در شخص وجود داشته باشد، اثر منفى دارد. زیرا باعث ترشح گلوکوکورتیکوئیدها می شود که منجر به تقویت عملکرد مغزی می گردد. اما ترشح مداوم این گلوکوکورتیکوئید ها و سطح بالای خونی این هورمون ها  باعث آسیب به هیپوکامپ می شود که اصلی ترین بخش مسئول حافظه صریح فرد نظیر حقایق و رویداد ها مى باشد.

براى مثال

اگر فردى در حالت مزمن استرس باشد ممکن است فراموش کند که مثلا تلفن همراه خود را کجا گذاشته است. مواجهه با مقادیر بالای گلوکوکورتیکوئیدها در بدن، با عقب کشیدن فعالیت هیپوکامپ حافظه کنونی فرد را مختل کرده و حافظه بلندمدت را تقویت می کند. یک پروفسور آمریکایی آنزیمی را کشف کرده است که بر سلول های عصبی بخش فرونتال کورتکس مغز اثر می گذارد، استرس باعث تولید مقادیر بالا از این آنزیم می شود که نتیجه این افزایش، تخریب سلول های عصبی و در نتیجه اختلال کنترل پیام های عصبی و مخصوصا احساسی و همچنین تضعیف قدرت تجزیه و تحلیل مسائل است. اما اگر فرد مبتلا تلاش کند که مشکل مزمن خود را درمان کند و به سطح نرمال و خوب برساند در نتیجه مغز فرد قادر خواهد بود خود را ترمیم کند و فعالیت هایش را به حالت اولیه بازگرداند.

استرس

 و اما تفکیک انواع مختلف استرس از نظر روانشناسى:

١خوب (eustress)

استرس خوب یا همان فشار روانی که روانشناسان از آن به عنوان استرس مفید یاد مى کنند، نوعی از این حالت مى باشد که هر وقت شخصى هیجان زده باشد، به سراغ وى مى رود. در این مواقع، بدون آنکه خطر یا تهدیدی در میان باشد، ضربان قلب فرد بالا مى رود و میزان ترشح هورمون هاى بدن تغییر مى کند. براى مثال این حالت را زمانی که شخصى: به شهر بازى یا ورزش هاى پر هیجان مى رود، در مواقعی که برای گرفتن ارتقا موقعیت شغلی به سختی تلاش مى کند یا حتى اولین ملاقات با هر شخص تازه و جدیدى در زندگى  احساس می کند. عوامل تحریک کننده  بسیارى وجود دارند که این نوع استرس را فعال مى کنند و به احساس شادابى هر شخصى منجر میشوند و افراد را نسبت به زندگی امیدوار و هیجان زده مى کنند.

استرس

 ٢حاد (acute stress)

استرس حاد (acute stressنوع دوم مى باشد. منشأ این حالت، اتفاقات غیرمنتظره و ناگهانی مى باشند که در نتیجه نیازمند عکس العمل هستند. استرس حاد، موجب تحریک بدن  به واکنش های عامل آن نیز مى شود، اما این محرکها الزاما شاد و هیجانانگیز نمى باشند.

در مواقع رویارویى با این نوع فشار روانی، اگر شخص بتواند به سرعت و با تفکر روشى برای آرام کردن خود پیدا کند؛ مى تواند آن را کم کند و به یک آرامش نسبى برسد، این شرایط به تنهایی مشکلی براى شخص ایجاد نخواهد کرد. اما زمانى که شخص عامل ایجاد کننده استرس را از بین برده، در این شرایط از نقطه نظر سلامتی و آرامش روحى؛  جسم و روان فرد باید به حالت homeostasis یا همان وضعیت پیش از استرس برگردد.

استرس

٣مزمن (chronic stress)

و اما نوع سوم و بحرانى این حالت نوع سوم مى باشد یعنى استرس مزمن (chronic stress) که حالت نگران کننده دارد. این نوع زمانی ایجاد مى شود که شخص به طور مداوم در معرض عوامل ایجاد کننده استرس قرار گیرد که داراى اثرات مخربی  مى باشند، در نهایت نمى تواند از آن شرایط رهایى یابد. براى نمونه یک مسولیت شغلى پر از استرس، یک زندگی زناشویى پر تنش و عوامل دیگرى از این قبیل که حالت دائمى دارند که در نتیجه به باعث ایجاد این حالت در شخص مى شود.

این نوع استرس همان فشار روانی مى باشد که به طور معمول از آن با نام استرس جدی یا استرس مزمن یاد مى شود که بسیار براى روح و روان افراد خطرناک مى باشد. این نوع استرس مخرب است چون که بدن انسان برای مواجه با این حجم از فشار روانى یا به عبارت دیگر استرس مزمن توانایى و تحمل ندارد، اگر به طور مداوم شخصى در معرض استرس مزمن باشد در نتیجه به آسیبهاى خطرناک جسمی و روانى بیمار خواهد شد.

استرس

 نحوه ایجاد استرس خوب در زندگى:

براى داشتن این استرس خوب باید منشأ آن را پیدا کرد، هر فرد باید دنبال کار هایى باشد که عاشق آن هاست و دوست دارد. دفترى کوچک را تهیه کنید و آرزوى هاى خود و فعالیت هایى را که درست دارید انجام دهید را در آن بنویسید در نتیجه تلاش کنید که در طولانى مدت آن ها را انجام دهید. به یاد داشته باشید با آرامش آن ها را پیگیرى کنید، زیرا اگر این فعالیت ها هم باعث ایجاد تنش و در نهایت استرس مزمن در شما شوند، درست نیست.

یک روش مؤثر براى پیدا کردن فعالیت ها یا آرزو هایى که شما را خوش حال و هیجان زده مى کند این است که از خود در زمان مناسب سوال بپرسید و به جواب آن فکر کنید، که آیا آن فعالیت را دوست دارید؟ آیا آن فعالیت شما را خوش حال مى کند؟ آیا براى شما مفید است و شما را دچار تنش نمى کند؟ آیا انجام این کار براى شما ضرورت دارد و به شما کمک مى کند؟ و در نهایت آیا اگر آن را انجام دادید در پایان از انجام آن خوش حال هستید و حس نشاط مى کنید و از خود راضى مى شوید؟ همه این ها سوالاتى مى باشند که کمک مى کنند شما دفترچه خود را براى انجام فعالیت ها و آرزو هاى خوب پر کنید و در نتیجه شروع به انجام آن ها و ایجاد استرس مفید در خود کنید.

استرس

 چند نکته کلیدى در ایجاد استرس خوب در زندگى:

اول

با افراد مختلف معاشرت کنید و سعى کنید روابط اجتماعى خود را در سطح خوبى نگه دارید، به این معنا که با دوستان و خانواده خود سعى کنید زمان بگذارید و ایجاد استرس خوب کنید و روابط خود با آن هارا مدیریت در جهت مثبت کنید، چون اگر با آن ها وقت بگذرانید و فعالیت هاى مثبت انجام دهید باعث افزایش استرس خوب در خود مى شوید.

استرس

 دوم

همان طور که در قسمت قبل گفتیم براى خود اهداف و آرزو هاى خوب تعیین کنید؛ این کار باعث مى شود تا هر فرد در زندگى روزانه امیدوار شود و براى آروز و اهداف خود در کنار مسولیت هاى روزانه اش با آرامى حرکت کند، حتى اگر تحقق آن ها زمان بر باشد مهم نیست و در واقع تلاش و امید براى به دست آوردن آن ها مهم مى باشد.

سوم

اطلاعات علمى خود را بالا ببرید؛ گسترده کردن دامنهى اطلاعات آزاد در موضوعاتى که به آن علاقه دارید یا دنبال کردن تحصیلات در رشته مورد علاقه فردى و سرگرمیهاى جذاب مى تواند یک روزنه امید و تجربه مثبت همچنین هیجان انگیز باشد.

با این کار ها علاوه بر این که دانش جدیدى کسب شده؛ باعث ورود استرس خوب در زندگی خواهد شد، این اطلاعات و مهارت هاى جدید همچنین باعث مى شوند فرد در زندگى بتواند روش هاى جدیدى را در موقعیت هاى مختلف براى انجام مسولیت هایش به کار بگیرد.

چهارم

عوامل خوشنود کننده در زندگى جدى گرفته شود؛ یکی از منابع مؤثر استرس خوب عواملى مى باشد که در روانشناسی مثبت گرا از آن با نام عوامل خشنود کننده یاد مى شود،این روش ها به زندگی معنا و لذت مى بخشند.

استرس

 در واقع هر کارى  که در هر فردى حس خوبى از امید، هیجان و تلاش را ایجاد کند نیاز است که در زندگى روزمره از آن ها استفاده شود. در واقعیت دستیابى عوامل خشنودکننده (gratification) در مقایسه با لذتها (pleasure) نیاز به تلاش بیشتری دارد، تلاشی که ارزشش را دارد. بیشتر سرگرمیهاى انسان ها از جمله؛ عکاسی، باغبانی، نواختن موسیقی وغیره در این گروه از کارها قرار میگیرند که هر فرد با توجه به علائق شخصى خود مى تواند آن ها را در زندگی روزمره خود قرار دهد در نتیجه آن ها را به بهانه و گزینه هاى مناسبى برای داشتن استرس خوبی که به آن نیازمند است، تبدیل کند.

استرس

در نتیجه:

این نکته را باید گفت: داشتن استرس خوب در زندگی مهم مى باشد. هرچقدر که شخصى بتواند استرس مزمن را از زندگی خود حذف کند و البته دیدگاه خود را نسبت به استرس تغییر دهید و فعّالیتهاى مثبتى را در کارهای خود قرار دهد، مى تواند استرس خوب را به شکل متعادلی در زندگیشخصى اش قرار دهد.

استرس

 اما نکته مهم که مواظب باشید استرس خوب به خالت مضر آن تبدیل نشود

همان طور که در قسمت قبل گفته شد، اگر فردى بیش از حد در شرایط استرس خوب قرار بگیرد، این استرس مى تواند به استرس بد تبدیل شود، این اتفاق معمولا در مورد شخصیت هاى ماجراجو و افرادى که حالت هیجانى دارند، قابل مشاهده بوده است، چون که تفاوتى ندارد که شخص در حال تجربهى استرس خوب باشد یا بد، زمانى که در مواجه فشار روانی بسیار قرار بگیرد، عکس العمل بدن وى نسبت به استرس فعال خواهد شد و اگر به این فشارها، استرس مزمن یا فشارهای مختلف دیگری هم اضافه شود، با انبوهی از استرس مواجه مى شود که حاصل تمام این موارد جز استرس بیش از حد نخواهد بود، در نتیجه بسیار نکته مهمى مى باشد، که تعادل را هر فردى رعایت کند و دچار افراط نشود.

استرس

 البته این امکان وجود دارد که شخصى نتواند همه  استرس خود را از بین ببرد اما روش هایى وجود دارد که هر کس مى تواند به کمک آن ها فشارهای روانی و میزان استرس را به حداقل برساند و حتى از شرایطى که باعث تنش در او مى شود دورى کند. البته اگر هر شخص بتواند از شرایط تنش زا که ایجاد استرس مى کند به درستى عبور کند و از آن ها رد شود، در نتیجه مى تواند از اتفاق هاى غیر منتظره و شرایط سخت زندگى با استقامت و تلاش بهترى به درستى و با موفقیت عبور کند.

استرس

 و اما چگونه استرس بد را به حالت خوب آن تبدیل کنیم:

با توجه به این نکته که هر استرس بدى  قابل تبدیل به استرس خوب نیست، اما باز هم مى توان در بعضى شرایط زندگى دید خود را نسبت به بعضى شرایط استرس زا تغییر دهیم اما این تغییر دید؛ نیاز به مطالعه و تمرین دارد تا بتوان از آن شرایط به سلامت عبور کرد، چون که بدن انسان در برابر آنچه که تهدید تلقی شود، واکنش شدیدی نشان میدهد و در این مواقع شخص دچار استرس شدید مى شود. بالعکس اگر فردى در برابر هر تهدید و شرایط تنش زا در زمان مناسب بى تفاوت باشد، دچاراسترس نمى شود. اگر انسان  چیزى را به عنوان یک چالش جدید و نه تهدید تلقی کند، ترس یا نگرانى  که امکان دارد از آن داشته باشد، مى تواند به هیجان، انتظار مناسب و عزمی راسخ تبدیل شود.

استرس

  افراد به طور معمول  میتوانند با تمرکز بر روی توانایى هاى خود و درک درست از هر فرصتی، احساسات خود و شرایط موجود را مدیریت کنند و به درستى عمل کنند، هرچه بیشتر افراد مطالعه و تمرین کنند و خود را براى رویارویى با شرایط متفاوت یا سخت  و دشوار آماده کنند و به آن شرایط به چشم یک چالش جدید نگاه کنند در نتیجه باعث مى شود دچار استرس بد کمترى شوند و با تجربه و مهارت هر شرایطى را از سر بگذرانند و درنهایت پس از مدتى دیگر دچار استرس بد نمى شوند چون یاد گرفته اند در شرایط متفاوت چگونه عمل کنند.

استرس

 در ادامه مى خواهیم به تاثیرات استرس خوب و استرس مزمن بپردازیم، در واقع مى خواهیم جنبه هاى مثبت و منفى استرس را بررسى کنیم:

همان طور که گفتیم اگر استرس مزمن درمان و کنترل نشود اثرات مخربى دارد:

١فعالیت هاى ذهنى را مختل مى کند:

استرس مزمن آثار شدیدی بر حافظه و توانایی یادگیری به جا مى گذارد، در حقیقت استرس سلولهاى مغز را نابود مى کند. بر اساس تحقیقات مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، هیپوکام یا مرکز حافظهى مغز در افراد مبتلا به اختلال استرس پس از حادثه (PTSD) تا هشت درصد کوچکتر مى شود. در فرایند پاسخ به استرس، هورمون استرس کورتیزول، گلوکوز را به ماهیچههاهدایت میکند در نتیجه باعث مى شود، سوخت کمی برای مغز باقی بماند، همچنین کورتیزول با اختلال در عملکرد انتقالدهنده هاى عصبی فعالیت سلولهاى ارتباطی مغز را دچار وقفه مى کند.

فعالیت هاى ذهنى

 فاجعه این جاست که  هیپوکام وظیفهى توقف ترشح کورتیزول را به عهده دارد  و زمانى که به دلیل استرس مزمن دچار آسیب شود، به خوبی از عهدهى این وظیفه بر نمیآید در نهایت چرخهى آسیب شدیدتر مى شود. نکته مهم دیگر این جاست که: استرس بیش از هر چیز، توانایی یادگیری را در کودکان تحت تأثیر قرار مى دهد. یادگیری بر پایهى دسترسی به حافظه ممکن مى شود. استرس توانایی دسترسی به حافظه را تحت تأثیر قرار میدهند و مانع خلق حافظهى جدید میشود.

دسترسی به حافظه

 ٢احتمال بیمارى هاى قلبى و سکته را افزایش مى دهد

استرس باعث افزایش ضربان و کارکرد قلب مى شود، رگهاى قلب را تنگ میکند. همچنین استرس غلظت خون را افزایش مى دهد که در هنگام خونریزی عامل مثبتی به شمار مى رود. استرس فشار خون را افزایش مى دهد و لایه ى درونی رگها را تخریب مى کند؛ زیرا استرس مزمن التهاب ایجاد مى کند. ضمنا علاوه بر افزایش فشار خون که برای سکته عامل خطرناک به شمار مى رود، سطوح مختلف استرس باعث سختی سرخرگ ها مى شود که عامل مؤثر دیگری در افزایش احتمال سکته مى باشد.

بیمارى هاى قلبى

 ٣سیستم ایمنى را تضعیف مى کند:

در زمانى که جسم انسان آماده مقابله با بیمارى ها مى شود، اگر شخصى دچار مشکل استرس باشد، باعث اختلال  در سیستم ایمنى مى شود. استرس مزمن باعث مى شود فرد بیشتر در معرض مبتلا به بیمارى ها قرار مى گیرد. ضمنا بر اساس تراکنش هاى بدن استرس باعث تخریب سلول هاى سالم زمان مقابله با عامل تهدید مى شود در واقع به خاطر استرس سیستم ایمنى دچار مشکل مى شود و هنگام تخریب عوامل بیمارى در نتیجه سلول سالم را هم از بین مى برد

سیستم ایمنى

 ۴باعث پیرى مى شود:

استرس مزمن بسیاری از فرایندهای فیزیولوژیک را که ضروری به نظر نمى رسند، متوقف مى کند. زمانى را متصور شوید که کاهش جریان خون در پوست چه آثار مخربى را در پوست بر جاى مى گذارد. همچنین باعث پیر شدن مغز مى شود، این روند در طولانى مدت باعث ایجاد آلزایمر مى شود. با افزایش سن، سلولهاى مغز از بین مى روند و سموم، رژیم غذایی نامناسب، ورزش نکردن و دورى از روابط اجتماعی  در نتیجه همه این آیتم ها باعث تشدید مشکلات مى شوند. استرس با مختل کردن سد خونی مغز باعث مى شود؛ سموم وارد مغز شوند، در همان زمان کورتیزول، هیپوکم را تخریب میکند و در نتیجه یادگیری و بهیادآورى به شدت دچار اختلال مى شود.

پیرى

 ۵باعث اضافه وزن و مشکلات گوارشى مى شود

استرس مزمن باعث مشکلات متعدد گوارشی میشود؛ چون که در طول پاسخ به استرس از شدت فعالیتهاى گوارشی کاسته مى شود. نفخ، دردهای شکمی، یبوست، اسهال، ترش کردن و سندرم رودهو تحریکپذیر از نشانههاى استرس مزمن مى باشند. استرس همچنین زخم معده و مشکل ورم معده را بیشتر مى کند. ضمنا کورتیزول باعث انباشته شدن چربی خطرناک شکمی و افزایش میل به چربی، نمک و شکر مى شود. خوردن کربوهیدارتهاى  مضر باعث تسکین رفتارها و کاهش عدم تعادل هورمونی ناشی از پاسخ به استرس میشود؛ اما اگر این رفتار تبدیل به عادت شود، ممکن است منجر به مشکلاتی نظیر دیابت و بیماریهاى قلبی شود.

اضافه وزن

 ۶بر روى روان افراد و روابط آن ها تاثیر مستقیم مى گذارد:

استرس مزمن باعث اختلال در روند خواب، خستگى مفرط، بى حوصلگى و کاهش قدرت تمرکز در زندگى و کار هاى روزمره مى شود. افسردگی یکی از مشکلات رایجی مى باشد که در نتیجه ى استرس مزمن ایجاد مى شود، همچنین بر روى کنترل روابط در زندگى هم تاثیر بسیارى دارد

روان افراد

 ٧میزان درد را افزایش مى دهد:

استرس مزمن باعث تشدید دردهایی مانند سردرد، درد مفاصل و دردهای عضلانی مى شود، همچنین درد ناشی از التهاب مفاصل و  کمردرد را بیشتر مى کند. ضمنا باعث  بروز و افزایش سردردهای تنشی در فرد مبتلا به استرس مزمن مى شود.

درد

 ٨دچار اختلال در روند قاعدگى و نابارورى مى شود:

استرس مزمن باعث تشدید سندرم پیش از قاعدگی مى شود و بر توانایی بارورى بانوان تاثیر مى گذارد. استرس مزمن در طول دوران بارداری احتمال زایمان زودرس و سقط جنین را افزایش مى دهد، همچنین باعث تشدید تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی مى شود.

استرس

 ٩بر روى پوست، مو و دندان ها اثر منفى مى گذارد:

استرس مزمن باعث تغییرات هورمونی و کاهش جریان خون در پوست و تاثیرات منفى بر مو و دندانها مى شود. اگزما یکی از مشکلات رایج ناشی از استرس مزمن مى باشد، همچنین باعث بروز مشکلاتى مانند آکنه، کهیر، ریزش مو، بیمارى هاى لثه و غیره مى شود

استرس

 حال مى خواهیم به تاثیرات استرس خوب بپردازیم:

١باعث تقویت حافظه و یادگیرى شود:

زمانى که تعداد سلول های مغز افزایش پیدا می کند، باعث  بهبود وضعیت حافظه مى شود.

تقویت حافظه

 ٢باعث ایجاد انرژى در افراد شود:

استرس خوب می تواند باعث تحریک عصب ها شده و اندورفین سالم را ترشح کند، در نتیجه باعث ایجاد انرژى و هیجان مثبت شود براى مثال در زمان مصاحبه کارى، سخنرانى هاى مهم، نقل مکان به خانه اى جدید و هر کارى که در افراد ایجاد هیجان و تجربه مثبت جدیدى مى شود.

ایجاد انرژى

 ٣افراد را از بیمار شدن دور نگه دارد

استرس خوب مى تواند سیستم ایمنى بدن را مقاوم کند و باعث مى شود عملکرد جسم در برابر بیمارى و عوامل بیرونى هشیار و قوى باشد. همچنین استادیار روانشناسی دانشگاه استنفورد، بر این عقیده  مى باشد که لازم نیست همیشه سیستم ایمنی را در بالاترین سطح آن قرار داد، زیرا به طور طبیعی مغز با چالش هایی که روبرو می شود این وضعیت را با ترشح هورمون های استرس تنظیم می کند.

استرس

۴– باعث افزایش هوش جنین در شکم مادر مى شود

تحقیقات نشان داده است که کودکانى که مادران آن ها در زمان باردارى داراى استرس خوب بوده اند در نتیجه در دو سالگی عملکرد هوشی بهتری را از خود نشان مى دهند.

افزایش هوش جنین

۵باعث ایجاد اعتماد به نفس مى شود:

محققان بر این باور هستند که داشتن استرس خوب، مواد شیمیایی مفیدى را در بدن همانند اندورفین ترشح می کند که کاملا متفاوت از زمان هاى پریشانی و استرس مزمن مى باشد. مانند استرسى که قبل از دادن یک کنفرانس در فردى ایجاد مى شود، باعث ایجاد کانال های ذهنی خوبی  در ذهن مى شود که می تواند میزان اعتماد به نفس فرد را افزایش دهد.

اعتماد به نفس

 ۶مى تواند میزان دقت و قدرت تطابق را افزایش دهد:

بعضى محققان بر این باورند که داشتن استرس خوب باعث مى شود فرد در زندگى و تجربه هاى جدید دقت بیشترى داشته باشد و در نتیجه بتواند اتفاق هایى که براى وى رخ مى دهد را مدیریت کند و از آن ها تجربه کسب کند، در نهایت خود را با آن ها و شرایط جدید تطبیق دهد.

استرس

 ٧مى تواند افراد را قوى تر و با تجربه تر کند:

محققان بر این باورند که اگر افراد از تجربه هاى کوچک درس بگیرند و در واقع از استرس هاى کوچکى که در آن زمان ها بر آن ها وارد شده در نتیجه در شرایط ناگهانى و بزرگ تر که باعث ایجاد استرس حاد در آن ها مى شود، قوى تر و بهتر عمل مى کنند، چون که تجربه استرس برای بدن و ذهن شما همانند یک واکسن عمل می کند. مک گونیگال از استرس به عنوان فرصتی برای آموختن و رشد کردن یاد می کند.

استرس

 ٨باعث رشد مغز مى شود:

تحقیقات نشان داده که استرس خوب و تجربه اتفاقات هیجان انگیز، باعث عملکرد مثبت و رشد سلول هاى مغذى مى شود.

رشد مغز

 ٩باعث معنا دار شدن زندگى مى شود:

استرس خوب باعث مى شود افراد در زندگى اتفاق هاى متفاوتى را تجربه کنند، در نتیجه همیشه متوجه مى شوند در زندگى امید هست، عشق هست و همین زندگى پستى و بلندى هایى دارد، در نهایت این که زندگى پر از اتفاق هاى مثبت و منفى است که هرگز نباید نا امید شد و باید تلاش کرد تا زندگى پر بارى را تجربه کرد

معنا دار شدن زندگى

 روش هاى کاربردى مفید براى کاهش استرس مزمن:

١استفاده از سبزیجات، میوه ها و هر منبع طبیعى که داراى ویتامین هایى نظیر گروه B، C و منیزیم و غیره مى باشد.   

سبزیجات

 ٢ورزش منظم و متعادل داشتن متناسب با نوع خصوصیات جسمى هر فرد.

ورزش منظم

 ٣داشتن خواب آرام و مناسب، همچنین به اندازه و در زنان مناسب یعنى شب ولى نه دیر هنگام.

خواب آرام و مناسب

 ۴داشتن روابط اجتماعى مناسب با افراد خانواده و دوستان، تفریحات مناسب و هیجان انگیز که در هر فرد احساس انرژى مثبت و خوشایند مى کند.

روابط اجتماعى مناسب

 ۵اگر در شرایط خاصى از زندگى نیاز به کمک داشتید یا استرس شما خارج از کنترل شد حتما از روانشناس کمک بگیرید و سعى کنید با مشاوره مشکلات خود را ریشه یابى کنید و میزان استرس خود را کم کنید، همچنین مشاوره باعث مى شود شما انتخاب هاى بهتر و درستى را در زندگى داشته باشید.

استرس

 ۶هر زمان که استرس بد در شما ایجاد شد براى ایجاد نوعى انرژى مثبت و تبدیل به استرس خوب دست به کار هایى نظیر باغبانى، عکاسى، نوشتن در یک دفترچه، درست کردن پازل، نگاه کردن به عکس هایى که دوست دارید، بافتنى در صورتى که علاقه دارید، طراحى در موضوعى که حس خوبى به شما مى دهد، نقاشى کردن، پیاده روى، آشپزى مانند تهیه کردن یک غذاى خوب، گوش دادن به موسیقى هاى آرام بخش یا اگر نواختن پیانو را آموزش دیدید یا هر سازى که به شما آرامش مى دهد را بنوازید، در نهایت هر کارى که انرژى و حال خوبى را به شما مى دهد و شما را از تنش دور مى کند انجام دهید.

استرس

 در آخر 

باید گفت که همان طور که از ابتدا ذکر شد استرس دو وجه متفاوت دارد و این بستگى به خود هر فرد دارد که چگونه استرس خود را مدیریت کند و از استرس خوب بهره ببرد، همچنین استرس بد را به حداقل برساند و یا در صورت موفق نبودن حتما از مشاور کمک بگیرد تا زندگى آرام و خوبى را براى خود ایجاد کند.

گردآورنده: لیدا قربانى

الین کالکشن (المیرا نوری)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *