آقایان تاثیر گذار در دنیاى مد 

در مقاله قبلی به توضیح “بانوان تاثیر گذار در صنعت مد” پرداختیم.

اما در این میان مردانى هم بودند که تاثیراتى را برجاى گذاشتند که امروزه تاثیرات آن ها مشاهده مى شود و در واقع بعضى از آن ها باعث تغییر یا شروعى تازه شده اند، که به چند مورد از این افراد به صورت کوتاه مى پردازیم:

١Charles II

پادشاه چارلز دوم

آقایان تاثیر گذار

 زمانى که پادشاه چارلز دوم در سال 1660 برای پس گرفتن تاج و تخت به انگلستان بازگشت، عشق و علاقه  خود را به مد فرانسه همراش به ارمغان آورد.

پادشاه چارلز تنها شش سال بعد از جنگ انگلیس با فرانسه تصمیم گرفت لباس مردانه انگلیسی را اصلاح کند تا به تاثیرات لباس فرانسه در لباس آن زمان مردان پایان دهد.

 • وی جلیقه ای را که با کت و پارچه پوشیده شده بود معرفی کرد
 • و باعث رواج یافتن پوشش کت و شلوار سه تکه شد
 • و همچنین باعث پایان دادن به پوشیدن لباس سنتى مردانه آن دوران که ظاهر جالبى نداشت، شد.

 ٢Louis XIV

Louis XIV

در قرن هفدهم، دربارى که به اندازه سنت پادشاه خورشید در کاخ درخشان ورسای شیک باشد در اروپا وجود نداشت . هنگامی که Louis XIV بر تاج و تخت سلطنت در سال 1643 نشست، فرانسه در مقایسه با اسپانیا، مسلم ترین قدرت در این قاره، درحال زوال و از بین رفتن بود.

با حضور وزیر دارایی Jean-Baptiste Colbert، Louis صنعت پوشاک و نساجی را برای رقابت با رقیب اسپانیایی توسعه داد. برای اطمینان از این که افراد وی پارچه فرانسوی خریداری کرده اند، Louis حتی واردات مواد از کشورهای دیگر را غیرقانونی اعلام کرد.

پادشاه همچنین یک قانون سخت براى لباس پوشیدن را اجرا کرد و به همین دلیل بسیاری از اشراف به منظور دستیابی به آخرین مد ها برای حفظ جایگاه خود در دربار، تا مرز ورشکستگی رفتند.

 ٣prince

prince مد

این هنرمند که با نام پرنس راجرز نلسون متولد شده است، مرزها و روش پوشش خود را و در واقع سبک پوشش خاص خودش را با نادیده گرفتن خطوط جنسیتى و جنسى ایجاد کرد.

درواقع یک سبک ترکیبى را با نادیده گرفتن جداسازى هاى پوشش مرد و زن و از بین بردن مرزها ایجاد کرد. درست مانند همان کارى که در زمینه هنر موسیقى خودش انجام داده بود و ژانرهای مختلف موسیقی را با هم ترکیب کرده بود.

او ظاهر متمایز و منحصر به فرد خودش را داشت، که براى مثال  چند مورد از آیتم هاى متفاوتش  که در استایل هاى مختلفش استفاده مى کرد از جمله

 • دستکش توری بدون انگشت،
 • کروات هاى خاص،
 • تاپ های بریده شده،
 • چکمه های پاشنه بلند
 • و موارد دیگرى بود،

که آن ها را بین طرفدارانش گسترش داد و افراد بسیارى او را دنبال مى کردند.

در سال 1984 پس از موفقیت فیلم و آهنگش با نام باران بنفش، برای همیشه  سعى کرد که سبک پوشش همیشه در ارتباط با رنگ بنفش باشد.

پرنس با سبک غیر معمول خودش باعث تشویق بسیارى از طرفدارانش در سراسر جهان شد، که پوشش او را دنبال کنند، همچنین او با این روش ظاهر غیر متعارفش سعى داشت به طرفدارانش بگوید

 • دقیقا همان کسی باشند که هستند
 • و خود را پنهان نکنند.

 ۴Steve McQueen

 استیو مک کوئین مد  استیو مک کوئین مد

 استیو مک کوئین یک بازیگر معروف بود،

 • او همیشه به عنوان یکی از شیک ترین مردانی که در آن زمان زندگى می کرد و شهرت داشت، شناخته مى شد.
 • وى نمادی بود بر روی صحنه نمایش که افراد زیادى شیفته او بودند.

مک کوئین که به دلیل احساسات متفاوتش و مردانه بودنش شهرت داشت به عنوان یک ضدقهرمان آمریکایی بود. بدین معنى که

 • همه چیز را مى پوشید
 • و از هر لباسى استفاده مى کرد،
 • او هرچیزى را از جمله لباس هاى چرمى مخصوص موتور سوارى را مورداستفاده قرار مى داد،
 • یا استفاده همزمان از شلوار جین با بلوز جین یا کت جین را بین افراد رایج کرد.

استیو با لباس های متفاوت و سلیقه بى پروا، مورد توجه بسیارى قرار گرفت و افراد بسیارى به  سبک و روش او لباس مى پوشیدند و او را دنبال کردند.

وى ترکیبی از یقه اسکی و یک جوراب کراواتی را محبوب کرد که به یکی از نمادین ترین نماهای دهه 1960 تبدیل شد و این ترکیب را افراد زیادى دنبال کردند. او همیشه باعث تحت تاثیر قرار گرفتن همگان مى شد. خیلى از افراد از او به عنوان یک استعداد بالقوه یاد مى کنند.

 ۵Cristóbal Balenciaga

Cristóbal Balenciaga Cristóbal Balenciaga مد مد مد مد

Cristóbal Balenciaga طراح اسپانیایی بود که در سال 1937، خانه مد مشهور جهان را در پاریس تأسیس کرد.

وی مسئولیت لباس برخی از قدرتمند ترین زنان نسل خود  از جمله:

 • ملکه اسپانیا،
 • ملکه بلژیک،
 • دوشس ویندزور
 • و پرنسس گریس موناکو را بر عهده داشت.

همچنین توسط بسیاری از جمله Christian Dior و Coco Chanel به عنواناستاددر نظر گرفته می شد.

Balenciaga یک حرفه اى در طراحى و دوخت تک رنگ بود، Balenciaga همچنین با کت و شلوار هاى جذابش، شهرتش دو چندان شد.

 ۶Terence Stamp

Terence Stamp Terence Stamp مد مد

Terence Stamp یکى از خوش پوش ترین مردان لندن بود. او یکى از اولین مشتریان خیاط مشهور Mayfair tailor Doug Hayward بود. او در فیلم هاى خوبى بازى کرد و با آن ها شهرت بیشترى پیدا کرد. Terence یک package کامل از لحاظ جذابیت و پوشش در دهه 1960 بود.

 • او همیشه به شکل بى نقصى لباس مى پوشد
 • و همیشه براى هر برنامه عکاسى به طور خاصى همه چیز را مدیریت مى کرد تا فقط لباس هایى که خودش ترجیح مى دهد، را بپوشد.

ظاهر بى نقص او باعث مى شد، دنبال کننده هاى فراوانى داشته باشد، هرگز فراموش نکنید او در انتخاب لباس یک استعداد ذاتى داشت که جذابیت او را دو چندان مى کرد.

 ٧Yves Saint-Laurent

Yves Saint-Laurent Yves Saint-Laurent مد مد مد

در سال۱۹۵۴، یک گروه تجاری پشمی، رقابت طراحی خود را در پاریس برگزار کرد و در واقع این مسابقه صحنه اى شد براى پیدا شدن استعداد دهه پنجا.

برنده مسابقه یک پسر خجالتی و لاغر ۱۸ ساله از الجزایر بود. او بلند و  تقریبا لاغر بود و با کت و شلوارى  کاملا اندازه و عینکى خاص ظاهر شده بود. اعتبار این رقابت و معرفى از طرف مدیر مجله Vogue به او کمک کرد تا شغلی در Christian Dior پیدا کند و این تمام چیزى بود که Yves Mathieu-Saint-Laurent به آن نیاز داشت.

بعد از سه سال، Dior در سن ۵۲ سالگی در گذشت و سپس  Yves Saint-Laurent در سن ۲۱ سالگی مسولیت همه کار هارا به عهده گرفت. او با عینک هاى مدل horn- rimed جذابش که امضاى هنرى او شد و با رونمایى از اولین کالکشن طراحى اش توانست به یک موفقیت بزرگ دست پیدا کند و مورد تحسین همگان قرار بگیرد.

در نتیجه او به عنوان ناجى مد توسط مطبوعات فرانسوى مورد حمایت و توجه قرار گرفت، چون توانسته بود با این کالکشن هیجان انگیزش برند Dior را از سقوط مالى نجات دهد.

یکى از نقاط قوت این کاکشن وى طراحى پیراهن هاى معروف به پیراهن هاى کیسه اى بود، که بر خلاف طرح هاى همیشگى Dior کمر نداشتند، که در نتیجه مورد استقبال همه بانوان سراسر جهان قرار گرفت.

او پس از رفتن به سربازى از Dior اخراج شد، همچنین بعد از اعزام دچار مشکلات روحى شد که براى مدتى در بیمارستان روانى بسترى بود. بعد از مدتى درمان و درواقع به معناى اتمام سربازى و مرخص شدن از بیمارستان به تلاش مجدد ادامه داد و با شکایتى که از برند Dior انجام داد، پیروز دادگاه شد.

بعد ار آن تصمیم گرفت با همراهى دوستش و سرمایه گذارى یک آمریکایى برند شخصى خود را ایجاد کند و در نتیجه   Yves Saint-Laurent با نام خودش برندش را افتتاح کرد. و اولین مشترى او Catherine Deneuve بود

پس از به شهرت رسیدن مجدد و  گسترده اش، تبدیل به یک ستاره شد. براى مدتى در شهر مراکش به تفریحات مختلف مى پرداخت، او بى پروا شده بود و در سال ۱۹۷۱ در تبلیغات برای ادکلن خود، حتی با حالت برهنه ژست مى گرفت، با موهایى رها، اما درست و بدون هیچ عکس العملى به دوربین نگاه مى کرد و دیگر از آن پسر خجالتى خبرى نبود، عینکش مانند نماد و امضاى واقعى Yves Saint-Laurent  بود.

 • نماد مهم و جسورانه Yves Saint-Laurent، همان عینکش بود که براى تمام دوران زندگى وى، مانند مهرى بر امضاى موفقیتش عمل مى کرد.
 • او باعث رایج شدن،  پوشیدن شلوار زنانه بین بانوان در مراسم هاى مختلف شد
 • و همچنین طراحى کت و شلوار smoking براى بانوان ( تاکسیدو مخصوص بانوان از جمله نوآورى هاى او بود) موجب شهرت دو چندان وى شد.

Yves Saint-Laurent شجاع و باهوش بود، همچنین از جمله پیشگامان شکستن مد مبتنى بر جنسیت بود و باعث شهرت بسیارش در سراسر جهان شد. Yves Saint-Laurent دوران کارى بسیار درخشانى داشته است و در سرتاسر جهان دنبال کننده هاى فراوانى را همراه خود کرد، که شیفته او و کار هاى هنرى اش باشند.

همچنین عطر محبوب Opium را در سال 1977 به بازار عرضه کرد.

لازم به ذکر است او طراح لباس فرح دیبا، همسر سوم محمد رضا پهلوى، آخرین شاه ایران نیز بوده است. یکى از شاخصه هاى محبوب Yves Saint-Laurent این بود که او

 • با تغییرات اجتماعى و پیشرفت هاى بانوان و نقش پر رنگ بانوان در جامعه در هر زمان
 • و مطابق با آن موقع براى بانوان لباس طراحى مى کرد.

 و اما……

تا این لحظه ما از ٧ مرد تاثیر گذار و قابل احترام نام بردیم ولى تعداد مردانى که در صنعت مد به نوعى نماد بوده یا تاثیر مثبتى داشته اند بسیارند، از جمله:

Elvis Presley

Marcelo Mastroianni،

George Best،

Bob Dylan،

George Clooney،

Bryan Ferry

Richard Avedon

Tom Brady

Paul Newman

Johnny Depp

Samuel Beckett

Gianni Agnelli،

Hubert de Givenchy

Arnold Palmer

Marlon Brando

Micheal Jordan

Robert Redford

Jean-Claude Killy

Alain Delon

و افراد بسیارى دیگرى که شاید در این متن بیشتر از این نگنجد ولى همگى قابل احترام هستند، چون حرکت و تلاشى را در جهانى مثبت برداشته اند.

گردآورنده: لیدا قربانى

الین کالکشن (المیرا نوری)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *